Slušate: Noć uz Naxi

Pesma: Azra - Obrati Paznju Na Poslednju Stvar

Noć uz Naxi
Naxi Radio
  • Poslednjih 5 pesama
    1. Azra - Obrati Paznju Na Poslednju Stvar
    2. Ana Stanić - Grad
    3. Gibonni - Vrime da se pomirim sa svitom
    4. Prljavo Kazalište - Na badnje veče
    5. Zdravko Čolić - Zar se nismo shvatili
  • Beograd Uzivo
  • Propuštene emisije
    Ostale emisije
    1. Jelena Đoković - Sreda - Mojih 50
    2. 7. maj - 1 - Dodir noći
    3. 7. maj - 2 - Dodir noći
    4. 7. maj - 3 - Dodir noći
    5. Jelena Đoković - Utorak - Mojih 50
  • Preporučujemo
    Recept za banana hleb Recept za banana hleb

    Ovaj recept je danas ubedljivo najtraženiji na internetu. Ako niste imali priliku da probate čuveni banana hleb, obavezno ga sačuvajte i spremite već danas.

    Pečena piletina u pivu Pečena piletina u pivu

    Fantastična ideja za ručak...

  • Zdravlje
    Trešnje su izuzetno zdrave: Jedite ih što ih više Trešnje su izuzetno zdrave: Jedite ih što ih više

    Sezona trešanja je počela, ali imajte na umu da neće trajati dugo. Iskoristite ceo period i jedite ih što više jer ovo voće je izuzetno dobro za naš organizam.

    Ako brinete o zdravlju smanjite unos soli: Ova količina je dozvoljena na dnevnom nivou Ako brinete o zdravlju smanjite unos soli: Ova količina je dozvoljena na dnevnom nivou

    Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, hipertenzija je vodeći faktor rizika za kardiovaskularne bolesti i smrtnost.

  • Putovanja
    Spektakularni Novi Zeland Spektakularni Novi Zeland

    Novi Zeland, ostrvo smešteno u jugozapadnom delu Tihi okean, udaljeno je oko 2.000 kilometara od Australije. Ovo prekrasno odredište sastoji se od dva glavna ostrva, Južnog i Severnog, ali i nekoliko manjih ostrva koja doprinose njegovoj raznolikosti

    Idealno vreme da posetimo Solun Idealno vreme da posetimo Solun

    Solun, drugi po veličini grad u Grčkoj, ima bogatu istoriju, slikovite pejzaže i dinamičnu atmosferu koja ga čini neodoljivom destinacijom za putnike željne avanture i kulture. Ako već planirate negde da putujete a ne biste da idete daleko Solun može da bude savršena destinacija.

  • Preporučujemo
    Sezona mrava: Evo kako da ih se rešite Sezona mrava: Evo kako da ih se rešite

    Poznato je da se mravi redovno javljaju čim krene toplije vreme i znaju da budu baš iritantni. Ako i vi imate problem sa mravima sigurno tražite adekvatna rešenja u ovom periodu.

    Najlakši način da očistite fuge i pločice u kuhinji Najlakši način da očistite fuge i pločice u kuhinji

    Napravite samo sredstvo koje će vam pomoći da se lako otarasite naslaga masnoće i prljavštine na pločicama.

  • Kursna lista
    Kupovni Srednji Prodajni
    EUR 116.30 117.12 117.94
    CHF 119.04 119.88 120.72
    USD 108.26 109.02 109.78
  • Povezani članci
  • Zanimljiva istarživanja: Deset stvari koje nasleđujemo od majke

    Iako se većina naslednih gena prenosi od oba roditelja, neke osobine su direktno povezane sa majkom, od određenih genetskih bolesti do boje kose i očiju. Istraživanja na ovu temu su ograničena, ali ipak postoji 10 fizičkih i ličnih osobina za koje se smatra da ste ih najverovatnije nasledili od svoje majke.




    26-04-2024 | 10:21 | Autor/Izvor: Naxi media, MedicineNet

    Foto: Bigstock, dpaint


    1. Mitohondrijalne bolesti


    Mitohondrijalne bolesti su hronični nasledni poremećaji koji se javljaju kada DNK mitohondrija ima defekte ili mutacije. Mitohondrijalne bolesti mogu se pojaviti u bilo kom uzrastu, ali se obično javljaju pri rođenju i mogu uticati na skoro svaki organ tela, uključujući mozak, nerve, mišiće, bubrege, srce, jetru, oči, uši i pankreas.


    Mnogi poremećaji mogu da izazovu sekundarnu mitohondrijalnu disfunkciju i da utiču na druge bolesti. Primeri uključuju: Alchajmerovu bolest, distrofiju mišića, Lu Gerigovu bolest, dijabetes...

    Otprilike jedna osoba  od 5.000 ljudi je pogođena naslednim poremećajem mitohondrija. Zbog različitih simptoma i uključenih sistema organa, mitohondrijalne bolesti se često pogrešno dijagnostikuju.

    2. Stanje očiju

    Patološka miopija: Nedavne studije su pokazale da su vid i struktura oka nasleđeni od majki. Ako je vaša majka imala miopiju u mladosti, velike su šanse da imate slab vid i povećan rizik od ambliopije.

    Daltonizam: Daltonizam je osobina povezana sa X hromozomom. Muškarci su posebno pogođeni, jer nemaju drugi Ks hromozom koji bi se suprotstavio ovoj osobini.

    3. Fizičke karakteristike


    Fizičke karakteristike kao što su boja kose, tekstura kose, linija kose, koža i proširene vene nasleđene su od vaše majke.

    4. Menopauza i vreme menstruacije


    Iako nije uvek slučaj, ćerke obično prate svoje majke u smislu kada počnu da imaju menstruaciju i odlaze u menopauzu.

    5. Inteligencija


    Istraživači iz Odeljenja za socijalne i javne zdravstvene nauke Saveta za medicinska istraživanja u Glazgovu otkrili su da socioekonomski položaj i obrazovanje utiču na IQ. Prema njihovim nalazima, najbolji prediktor inteligencije bio je majčin koeficijent inteligencije. Koeficijent inteligencije učesnika ove studije razlikovao se od njihovih majki u proseku za samo 15 poena.


    6. Obrasci spavanja


    Prema studiji objavljenoj u časopisu Sleep Medicine, majke prenose svoje navike spavanja na svoju decu. Deca majki sa nesanicom imaju tendenciju da kasnije utonu u san i generalno manje spavaju.


    7. Starenje

    Nekoliko studija na životinjama pokazalo je da majčinski geni mogu da utiču na starost njihovog potomstva. Naučnici su otkrili da DNK iz mitohondrija, koju nasleđujemo samo od svojih majki, može imati ulogu u kontroli brzine starenja. Međutim, ovi nalazi još nisu potvrđeni ispitivanjima na ljudima.

    8. Sposobnost gubitka ili dobijanja na težini


    Možda ćete naslediti metabolizam svoje majke. Međutim, istraživači tvrde da genetika nije sve kada je težina u pitanju i da izbor načina života igra veću ulogu.


    9. Poremećaj hiperaktivnosti deficita pažnje (ADHD)

    Prema nekoliko studija, ako majka ima niži nivo serotonina, veća je verovatnoća da će njeno dete razviti ADHD kasnije u životu. Geni koji regulišu proizvodnju serotonina u mozgu prenose se sa majke na dete i izgleda da utiču na sposobnost fokusiranja.


    10. Raspoloženje

    Struktura kortikolimbičkog sistema, koji reguliše emocije i igra ulogu u poremećajima raspoloženja kao što je depresija, verovatnije će se prenositi sa majki na ćerke nego sa majke na sinove ili sa očeva na decu bilo kog pola. To bi moglo ukazivati na to da ćerke, bar delimično, nasleđuju raspoloženja svojih majki, prenosi MedicineNet.

  • Pročitajte i...
    Prvi maj Prvi maj: Zanimljivosti o prazniku rada

    Prvi maj, poznat i kao Praznik rada ili Međunarodni dan radnika, je državni praznik koji se istog datuma svake godine.

    Sibir Da li znate koji je grad najhladniji na svetu?

    Planeta Zemlja je dom nekih veoma hladnih mesta. U stvari, nenaseljena Kupola Fudži na Antarktiku – najhladnije mesto na Zemlji – imala je temperature od -93,2°C . Ali gde se nalazi najhladniji grad na svetu?

    Mozak Lažna sećanja: Evo kako mozak može da vas zavarava

    Mozak je jedan od najistraživanijih ljudskih organa o čijem funkcionisanju ipak još uvek ne znamo dovoljno, a pitanje je da li ćemo ikada moći da kažemo da smo otkrili sve njegove "tajne", ali su naučnici već opisali nekoliko načina na koje nas mozak može – prevariti.

    Nauka Toplotni udari kao bizarni talasi "drugog zvuka" u superfluidima

    Šolja tople čokolade ostavljena da odstoji neko vreme u hladnoj prostoriji odmah će se ohladiti.

  • Komentari

    Komentara: 0

    Postavi komentar: